Szanowni Państwo!

  Nauka dawno udowodniła niesamowity wpływ muzyki na rozwój ludzkiego umysłu - już w czasach starożytnych funkcjonowały pierwsze poważne instytucje muzyczne.

  Mając na uwadze istotę misji edukacji muzycznej Filharmonia Dolnośląska od lat prowadzi działania na szeroką skalę, obejmujące cały region. Chcemy zapewniać młodym słuchaczom jak najlepszy dostęp do muzyki wykonywanej na żywo i to na najwyższym poziomie. W odkrywaniu świata dźwięków łączymy naukę z zabawą i jednocześnie staramy się pokazać, jak bardzo muzyka łączy się z innymi dziedzinami nauki. Staramy się zaskakiwać różnorodnością gatunków, uwrażliwiać na piękno, eksperymentować z formą i zgłębiać muzyczne tajemnice. Poprzez nasze spotkania pragniemy ułatwić naszym słuchaczom odkrywanie nowych horyzontów i miłości do Muzyki przez duże „M” od najmłodszych lat.

  Z radością przyjmujemy fakt, że do grona niemal 250 placówek uczestniczących w audycjach umuzykalniających wciąż dołączają kolejne. Zaskakującymi projektami i tematami chcemy zachęcić młodych ludzi do odwiedzania naszej Filharmonii.
Oprócz audycji umuzykalniających, Filharmonii Młodych, Niedzielnych Poranków Muzycznych czy też warsztatów, zapraszamy młodych melomanów na koncerty kameralne i symfoniczne.

  W tym Sezonie Artystycznym koncerty symfoniczne, szczególnie polecane młodym słuchaczom będą oznaczone w szczególny sposób – wyróżnione zostaną specjalnym znakiem graficznym. Liczymy na to, ze zachęcimy rodziców do przeżywania muzyki symfonicznej razem z dziećmi a społeczność melomanów przyjmie ich z radością i nadzieją, że grono wielbicieli muzyki klasycznej będzie się stale powiększać.


                           Joanna Moryc
Specjalista ds. upowszechniania muzyki, prelegent
tel. 75 75 381 68
e-mail: joanna.moryc@filharmonia.jgora.pl


AUDYCJE UMUZYKALNIAJĄCE DLA PRZEDSZKOLI


XI/X. W MUZYCZNEJ KUCHNI
 obój/altówka/instrumenty klawiszowe
flet/waltornia/instrumenty klawiszowe
Po wakacyjnej przerwie przyszedł czas na nowe muzyczne historie. Kolejny rok dźwiękowych opowieści rozpoczniemy odwiedzając Mistrza Dolce i jego królestwo, czyli… kuchnię! Okazuje się bowiem, że świat dźwięków i zapachów mają ze sobą bardzo wiele wspólnego! W trakcie przyrządzania tortu dla swojej ukochanej córki Sonore, Maestro Dolce zauważył brak kilku ważnych składników. Na domiar złego te, które już ma, nie do końca chcą z nim współpracować… Jak zakończyła się historia Mistrza Dolce? Przekonajmy się sami!
 
X. SKARBY ZIELONEGO SKRZATA
Skrzypce/altówka/instrumenty klawiszowe
Skrzypce/flet/instrumenty klawiszowe
W odległej Irlandii, z dala od ludzi, żył sobie mały skrzat – Leprechaun. Drobny, włochaty człowieczek o pomarszczonej twarzy był bardzo przebiegły i uwielbiał płatać figle. Mało tego – znał on miejsca, w których schowane były prawdziwe złoto i inne skarby! Na co dzień był szewcem i jeśli ktoś chciał dotrzeć do jego pracowni, musiał iść za głosem rytmicznego postukiwania młotka. Pewnego dnia charakterystyczne dźwięki usłyszał wędrowiec, który postanowił osiedlić się tuż obok kryjówki naszego skrzata. Co z tego wyniknęło? Dajmy się zaskoczyć muzycznej opowieści.
 
XI. NUTKI PATRIOTKI
Śpiew/trąbka /instrumenty klawiszowe
Trąbka/waltornia/ /instrumenty klawiszowe
Jak co roku w listopadzie, każdy mały i duży Polak świętuje odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Tym razem dołączą do nas Nutki Patriotki, z którymi wspólnie pomaszerujemy i zaśpiewamy! Odkryjemy radosne melodie i damy się im porwać. Do jakich ciekawych historii nas zaprowadzą? Na to pytanie odpowiedzą nam bardzo znane polskie piosenki!
 
XII. ŚWIĄTECZNE PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
Śpiew/obój/altówka/instrumenty klawiszowe
Waltornia/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Wypatrujemy białego puchu, wyczekujemy prezentów pod choinką, ale przede wszystkim nie możemy doczekać się tej wspaniałej rodzinnej atmosfery. Podczas naszego koncertu zabierzemy Was w podróż po najróżniejszych zakątkach świata, by odkryć tradycje związane z tym magicznym czasem. Naszą przewodniczką będzie pewna maleńka Gwiazdka.  Oczywiście w tej wyprawie nie zabraknie świątecznych melodii oraz pięknych kolęd, które wspólnie zaśpiewamy.
 
I./II. MISIOWY KARNAWAŁ
Trąbka/waltornia/instrumenty klawiszowe
Obój/puzon/instrumenty klawiszowe
Zima to czas, kiedy zwierzęta zapadają w głęboki sen. Tak też było w przypadku naszego bohatera – Misia Grave. Pewnie na tym zakończylibyśmy opowieść, gdyby nie to, że podczas nocy sylwestrowej głośne fajerwerki obudziły biednego niedźwiadka. Cóż miał począć wyrwany nagle z głębokiego snu? Czy karnawał go zaciekawił a tańce i wesołe rytmy przejęły kontrolę nad nogami naszego bohatera? Czy odnalazł dobry nastrój? Dowiemy się tego podczas kolejnego muzycznego spotkania.

II./III. O KOTKU, CO WIELKIE SERCE MIAUUUU….
Skrzypce/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Waltornia/altówka/instrumenty klawiszowe
Amoroso – mały kotek o wielkim sercu otrzymuje od Pani Wiosny pewne muzyczne zadanie. Cel jest jeden – znaleźć pieśń, którą mógłby śpiewać przez cały rok i która spodobałaby się wszystkim. Niby nie ma w tym nic nadzwyczajnego, przecież marzec to czas, kiedy wszystkie koty rozpoczynają swoje osiedlowe koncerty. Szybko jednak okazuje się, że nie będzie to takie proste, gdyż każda z melodii, które poznaje Amoroso po trosze zdobywa jego serduszko… Jak tu się zdecydować na tę jedną jedyną? Przy wspólnej zabawie postaramy się mu odrobinę pomóc.
 
IV. PRZYGODY ŻABKI SYNKOPY
Puzon/waltornia/instrumenty klawiszowe
Obój/puzon/instrumenty klawiszowe
W pobliżu małego jeziorka, wraz z rodzicami mieszkała Żabka Synkopa. Jej życie mijało spokojnie i beztrosko, aż do dnia olbrzymiej burzy. Szukając schronienia przed wiatrem, grzmotami i błyskawicami, mały płaz oddalił się za bardzo od domu. Wystraszona, zmoknięta i posmutniała Synkopa próbowała znaleźć drogę powrotną. Czy jej się to udało? Kogo spotkała na swojej drodze i czy była to bezpieczna podróż? Czas na opowieść, jakiej jeszcze nie było! Jak zawsze towarzyszyć nam będzie wspaniała muzyka.
 
V. O TRZECH TAKICH, CO MIESZKALI W WIEDNIU
Skrzypce/altówka/instrumenty klawiszowe
Waltornia/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Dawno, dawno temu, w przepięknym Wiedniu mieszkali trzej wspaniali kompozytorzy. Każdy z nich był inny, lecz wszyscy tak samo kochali muzykę. Mieli różne przygody i jeden cel – komponować wspaniałe melodie. Czym zadziwili Wiedeń i świat? W jaki sposób zachwycili koronowane głowy i rozruszali bale w Pałacu Schonbrunn? Posłuchajmy opowieści o trzech takich, co mieszkali w Wiedniu.
 
VI. MUZYKA NA SZELKACH I W KRÓTKICH SPODENKACH
Waltornia/gitara/instrumenty klawiszowe
Obój/gitara/instrumenty klawiszowe
Kolejny sezon muzycznych spotkań dobiega końca! Razem z dźwiękami, które dzielnie towarzyszyły nam przez cały rok wyruszamy na wakacje. Zakładamy krótkie spodenki i biegniemy na podwórko – w końcu wakacje to czas odpoczynku, ale i radosnych psotek. Nie zapomnimy także o tańcach, bo tanecznym krokiem najlepiej rozpocząć wyczekiwany odpoczynek. Dajmy się porwać lekkim, wpadającym w ucho melodiom i bawmy się tak, by mieć co wspominać podczas wakacji!


AUDYCJE UMUZYKALNIJĄCE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPOSTAWOWYCH


IX./X. ZABAWY KANONEM, I NIE TYLKO…
obój/altówka/instrumenty klawiszowe
flet/waltornia/instrumenty klawiszowe
Po wakacyjnej przerwie zaczynamy nowy rok szkolny, jednak nadal z nostalgią wspominamy wakacyjne wyprawy i chwile pełne słońca. Jak przywołać klimat radosnego wypoczynku? Co zrobić, by znów choć przez chwilę poczuć smak wakacji? Mamy kilka sposobów – jednym z nich jest kanon. Czym dokładnie jest i dlaczego sprawia wykonawcom aż tyle frajdy? Czy są jeszcze jakieś inne „muzyczne zabawy”? Już niebawem się dowiemy, przypominając także, z jakich elementów składa się muzyka i jakimi „narzędziami” posługują się kompozytorzy do jej tworzenia.
 
X. POCZTÓWKA Z ZIELONEJ WYSPY
skrzypce/altówka/instrumenty klawiszowe
skrzypce/flet/instrumenty klawiszowe
Tym razem podczas muzycznego spotkania odwiedzimy Irlandię – malowniczy kraj, który większości ludzi kojarzy się z kolorem zielonym i… deszczem. Ale „Zielona Wyspa” to także obchody Dnia Świętego Patryka, legendy o skrzatach i ich skarbach, taniec, a przede wszystkim wspaniała irlandzka muzyka. Jaki instrument znajdziemy w herbie Irlandii? Dlaczego trójlistna koniczyna jest jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli? Kim był Leprechaun? Jak duży wpływ na rozwój kultury irlandzkiej mieli Celtowie? Już niebawem wspólnie się przekonamy!
 
XI. Z PIOSENKĄ DO WOLNOŚCI
śpiew/trąbka /instrumenty klawiszowe
trąbka/waltornia/instrumenty klawiszowe
W przededniu Święta Niepodległości, przy dźwiękach polskiej muzyki, porozmawiamy o naszym przywiązaniu do Ojczyzny. Przypomnimy, że w latach zaborów polscy kompozytorzy walczyli o podtrzymanie w narodzie ducha walki. Ich muzyka przekazywała treści narodowe, ale przede wszystkim krzewiła uczucia patriotyczne. Oprócz tradycyjnych pieśni żołnierskich, usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina czy Stanisława Moniuszki. Wspólnie uczcimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej wolności.
 
XII. W POSZUKIWANIU PRAWDZIWYCH ŚWIĄT
śpiew/obój/fagot/instrumenty klawiszowe
waltornia/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Grudzień upływa nam na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten wyczekiwany czas był naprawdę wyjątkowy, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. W trakcie ostatniego spotkania w 2019 roku zajrzymy w różne zakątki świata, by poznać tamtejsze zwyczaje i obrzędy świąteczne. Tradycyjnie będą nam towarzyszyć kolędy i pastorałki – zarówno zagraniczne, jak i polskie. W końcu są one nierozerwalną częścią najbardziej rodzinnych Świąt w całym roku kalendarzowym.
 
I./II. TANECZNY KROK W NOWY ROK
śpiew/obój/fagot/instrumenty klawiszowe
waltornia/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Jak karnawał to zabawa - najlepiej na światowym poziomie! Trudno jednak mówić o udanym balowaniu, jeśli brakuje na niej… pląsów. Naszym celem będą tańce z różnych stron świata – począwszy od tych, które tańczono wiele lat temu, a skończywszy na tych, które podbijają parkiety dziś. Sprawdzimy, jak ważną rolę w muzyce tanecznej pełni rytm, ale… czy on sam wystarczy, by porwać tłumy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy, słuchając polki, walca, tanga oraz melodii latynoamerykańskich. W końcu karnawał można świętować na wiele sposobów!

I./III. POWIEM CI, JAK CIĘ KOCHAM, ALE…
skrzypce/klarnet/instrumenty klawiszowe
waltornia/altówka/instrumenty klawiszowe
…jestem muzykiem, więc najlepiej będzie, jak po prostu to zagram! Co dokładnie? Tu z pomocą przychodzą kompozytorzy, którzy od najdawniejszych czasów czerpali i nadal czerpią inspirację z historii miłosnych. Przed nami podróż pełna uniesień, ale i niezwykle uroczych miejsc. Odwiedzimy najbardziej romantyczne miasta na świecie – Paryż i Wenecję. Poszukamy też szczęśliwych par na przestrzeni wielu lat muzycznej historii! Prowadzić nas będą najpiękniejsze melodie świata, przy słuchaniu których niejednokrotnie spływały po policzkach łzy wzruszenia. To będzie koncert chwytający za serca!
 
IV. POGODNA MUZYKA
puzon/waltornia/instrumenty klawiszowe
obój/puzon/instrumenty klawiszowe
Co wspólnego ze sobą mają muzyka i pogoda? Okazuje się, że bardzo wiele! Tym razem pokażemy Wam świat natury malowanej dźwiękiem. Usłyszymy przyrodę, a przede wszystkim odgłosy charakterystyczne dla różnych pór roku i zjawisk atmosferycznych z nimi związanych – grzmoty, krople deszczu, szum wiatru to tylko niektóre z nich. Czy można je wyczarować za pomocą instrumentów? Oczywiście, przecież kompozytorzy od wieków zachwycają się otaczającym nas światem. Owa fascynacja znajduje swoje odbicie w wielu utworach – część z nich usłyszymy podczas wiosennego spotkania.
 
V. MAGICZNE OGRODY PAŁACU SCHONBRUNN
skrzypce/altówka/instrumenty klawiszowe
waltornia/klarnet/instrumenty klawiszowe
W maju odwiedzimy stolicę Austrii, czyli Wiedeń! To właśnie tu, ponad 200 lat temu żyli trzej wybitni kompozytorzy: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Ludwig van Beethoven. Sprawdzimy, co naszych bohaterów łączyło, a co dzieliło. Posłuchamy melodii granych w Operze Wiedeńskiej, weźmiemy udział we wspaniałym balu w Pałacu Schonbrunn, odwiedzimy Księżniczkę Sisi, a na koniec czeka nas spacer po pałacowych ogrodach. Naszej wycieczce dodatkowego uroku dodadzą kompozycje trzech klasyków wiedeńskich.
 
VI. JODŁUJĄCE MELODIE
waltornia/gitara/instrumenty klawiszowe
obój/gitara/instrumenty klawiszowe
Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy wakacji. W myślach pakujemy walizki, planujemy wyjazdy… Ale urlopowy nastrój możemy zbudować już teraz. Jak? Oczywiście z pomocą muzyki i śpiewów. Odwiedzimy regiony Bawarii i Tyrolu, gdzie porwą nas marszowe melodie i tradycyjne tyrolskie śpiewy, czyli jodłowanie. Wspólnie zasiądziemy do biesiadnego stołu, a na koniec wszyscy, z wesołymi pieśniami na ustach, udamy się na zasłużony odpoczynek!
 
AUDYCJA Z ZESPOŁEM GOŚCINNYM – w ramach indywidualnych ustaleń w marcu 2020;  fletnia Pana/akordeon
OPOWIEŚCI ZNAD DELTY DUNAJU
fletnia Pana/akordeon
Zatrzymajmy się w Rumunii, malowniczym kraju, w którym swój bieg kończy druga, co do wielkości rzeka w Europie. Naszym przewodnikiem będzie instrument – fletnia pana. Jak wygląda? Jak brzmi? Jakie możliwości daje wykonawcy? Jak bardzo muzyka rumuńska różni się od naszej? Tego dowiemy się podczas wspólnej muzycznej podróży.