Szanowni Państwo!

Misją naszej Filharmonii jest m.in. wychowanie kolejnych pokoleń pasjonatów muzyki klasycznej. Stąd nasz bogaty program koncertowy dedykowany dzieciom i młodzieży - odbiorcom, którzy dopiero odkrywają w sobie muzyczną wrażliwość, nowe pasje i zainteresowania. Chcemy Ich przyciągnąć, zaskoczyć wspaniałością tego gatunku i w efekcie zatrzymać przy sobie, kiedy wkroczą w dorosłość. Mamy nadzieję, że dając młodym ludziom całe spektrum możliwości odkrywania i eksperymentowania ze sztuką, rozwijania talentów i poznawania świata poprzez muzykę wychowamy kolejne, wierne nie tylko naszej Filharmonii pokolenie słuchaczy. W naszej ofercie jest tak różnorodnie, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do udziału w audycjach umuzykalniających, koncertach symfonicznych Filharmonii Młodych, warsztatach, Niedzielnych Porankach Muzycznych i innych wydarzeniach, których zapowiedzi znajdziecie Państwo w naszym informatorze.


                           Joanna Moryc
Specjalista ds. upowszechniania muzyki, prelegent
tel. 75 75 381 68
e-mail: joanna.moryc@filharmonia.jgora.plAUDYCJE UMUZYKALNIAJĄCE DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH


/WRZESIEŃ 2017/

Wielka przygoda Baltazara Żeglarza 

skrzypce//wiolonczela/klarnet//gitara /instrument klawiszowy//akordeon

Żeglując po morzach i oceanach usłyszeć można wiele ciekawych historii. Dajmy się porwać opowieściom Baltazara Żeglarza, nieustraszonego wilka morskiego, by jeszcze na moment powrócić do wakacyjnych wspomnień. Morska przygoda wzywa!

/PAŹDZIERNIK 2017/

Dźwięki pachnące nutką orientu

flet/wiolonczela/ instrumenty perkusyjne/ instrument klawiszowy// skrzypce/klarnet basowy/gitara/instrumenty perkusyjne

Pewnego razu, mała dziewczynka odkryła na strychu starą, miedzianą lampę. Gdy tylko ją zapaliła, zdarzyło się coś naprawdę niesamowitego… Jaką tajemnicę skrywa w sobie ten magiczny przedmiot? Słuchając orientalnych dźwięków z pewnością rozwiążemy tę zagadkę!

/LISTOPAD 2017/

Ze śpiewem na ustach

waltornia/trąbka/instrument klawiszowy/śpiew //skrzypce/wiolonczela/instrument klawiszowy/śpiew

Ania od najmłodszych lat była otoczona muzyką. Rodzice i dziadkowie codziennie jej śpiewali, a każda piosenka była jakąś ciekawą historią. W listopadowy czas posłuchamy ich razem z naszą bohaterką, przecież niektóre pieśni i piosenki powinien znać każdy Mały Patriota!

/GRUDZIEŃ 2017/

Gdy za oknem biały puch

altówka/wiolonczela/ instrument klawiszowy/śpiew //klarnet/fagot/ instrument klawiszowy/śpiew

Muzyką zaczerpniętą z bajek, osadzonych w pięknym krajobrazie mroźnej i śnieżnej pory roku, wyczarujemy zimę. Powędrujemy do krainy Królowej Śniegu, odwiedzimy Kaja i Gerdę, pomożemy ogrzać się Dziewczynce z zapałkami, stoczymy bitwę na śniezki i ogrzejemy się przy wesołej piosence. Opowiemy
o Świętach obchodzonych w zimowej scenerii i wspólnie pokolędujemy.

/STYCZEŃ 2018/

W krainie pląsów i przytupów

klarnet//wiolonczela/trąbka/instrument klawiszowy//waltornia/puzon/ instrument klawiszowy

Była raz stonoga mała, co rytmicznie tańczyć chciała… lecz gdy wreszcie się zebrała, w tańcu nogi poplątała… Poznacie stonogę Adelę, która postanowiła odkryć tajemnicę tańca i raz na zawsze zakończyć problem plączących się nóg oraz przydeptanych w tańcu bucików. Kto jej pomoże? Czy tegoroczny karnawał wreszcie będzie dla niej udany? Sprawdzimy razem!

/LUTY 2018/

Kontrabasowe mruczanki

kontrabas/instrumenty perkusyjne/instrument klawiszowy

Ogromny kontrabas marzy… by choć raz stanąć przed publicznością i wyśpiewać swym niskim głosem towszystko, co mu w duszy gra. Stojąc z tyłu estrady nigdy nie ma takiej możliwości! Wszyscy podziwiają malutkie skrzypce,a przecież on należy do tej samej rodziny! Dziś spełnimy to marzenie, solowy koncert kontrabasu to naprawdę wydarzenie! Czym nas zaskoczy?Dowiemy się,słuchając kontrabasowych
opowieści.

/MARZEC 2018/

Słodkie tańce

skrzypce//obój/altówka/instrument klawiszowy// wiolonczela// flet/klarnet/instrument klawiszowy

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych porozmawiamy o mazurkach… tych pieczonych i tych w muzyce, czyli o najsłodszej tradycji naszego kraju. Odkryjemy prawdziwy przepis na dźwiękową ucztę i sprawdzimy, który naród oprócz Polaków, zagustował w słodkich tańcach. Wysłuchamy opowieści o pewnym Oskarze,
który chodząc od wsi do wsi stworzył wielkie muzyczne dzieło. 

/KWIECIEŃ 2018/

Historia o magicznym kwiecie…

flet/fagot/instrument klawiszowy// skrzypce//klarnet/wiolonczela/ instrument klawiszowy

Przez gęsty las biegła dobra wróżka… Tak się spieszyła, że nie zauważyła, jak z małej sakiewki wysypała odrobinę magicznego pyłu. Kiełkujące w tym miejscu niewielkie ziarenko, dzięki magii zmieniło się w piękny, zaczarowany kwiat. Potrafił on czytać emocje każdego, kto się do niego zbliżył i spełniać wszelkie życzenia. Co było dalej? Zapraszamy do wysłuchania muzycznej baśni!

/MAJ 2018/

Bonjour Madame Musique

skrzypce/klarnet basowy/akordeon/śpiew //klarnet, wiolonczela//gitara/akordeon/śpiew

Madame Musique bardzo lubi bawić się, tańczyć i żartować. W cieniu Wieży Eiffla spędza czas wśród radosnych akordeonowych i gitarowych melodii. Wraz z nią, wybierzmy się do Paryża - stolicy Francji, świata mody i wykwintnej kuchni. Posłuchamy jej opowieści i z pewnością dowiemy się wielu ciekawostek.

/CZERWIEC 2018/

W odwiedzinach u Saszy

skrzypce/wiolonczela//klarnet/akordeon//flet/waltornia/instrument klawiszowy

Na zakończenie wspólnych dźwiękowych podróży, wybierzmy się w odwiedziny do Saszy. On będzie naszym przewodnikiem po muzyce rosyjskiej. Odkryjemy krainę pięknych baśni i zaczarowanych historii. Zatańczymy co sił w nogach i sprawdzimy, czy nasza kondycja na pewno jest przygotowana do wakacyjnych wojaży!


AUDYCJE UMUZYKALNIAJĄCE DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

/WRZESIEŃ 2017/

Muzyka pod żaglami

skrzypce//wiolonczela/klarnet//gitara /instrument klawiszowy//akordeon

Muzyka pełna szumu fal i zapachu soli poprowadzi nas w nadmorskie klimaty. Wspominając wakacyjną beztroskę i gorące lato sprawdzimy, jakie dźwięki popłyną do nas z morskich odmętów i o czym śpiewają wilki morskie.

/PAŹDZIERNIK 2017/

Orient w muzyce

flet/wiolonczela/instrumenty perkusyjne/instrument klawiszowy//skrzypce/klarnet basowy/gitara/instrumenty perkusyjne

Nasze audycjowe poszukiwania kierujemy na wschód, daleki i bliski. Co sprawia, że natychmiast wyczuwamy orientalne brzmienia? Jakie są ich charakterystyczne cechy, instrumenty i tradycje muzyczne? Czy mają wpływ na muzykę europejską lub światową? Sprawdzimy na najlepszych, muzycznych przykładach!

/LISTOPAD 2017/

Polskie pieśni i piosenki

waltornia/trąbka/instrument klawiszowy/śpiew//skrzypce/wiolonczela/instrument klawiszowy/śpiew
W listopadowy czas sięgniemy po muzykę polską. Naszym przodkom od wieków towarzyszyły proste ludowe piosenki, patriotyczne i religijne pieśni. Wiele z nich odegrało istotną rolę w walce o polskość. Przypomnimy te najważniejsze. Razem je zaśpiewamy, odnajdując w nich pokłady głębokiego patriotyzmu.

/GRUDZIEŃ 2017/

Grudniowy pejzaż

altówka/wiolonczela/instrument klawiszowy/śpiew//klarnet/fagot/instrument klawiszowy/śpiew
Zimowe spotkania pokażą, jak uroki tej pory roku malowano muzyką. Zabrzmi sypiący śnieg, trzaskający lód i mroźna zawierucha. Powieje dźwięczną zimą! Opowiemy o Świętach obchodzonych w zimowej scenerii, wspólnie pokolendujemy.
/STYCZEŃ 2018/

Taneczne rytmy

klarnet//wiolonczela/trąbka/instrument klawiszowy//waltornia/puzon/ instrument klawiszowy
W okresie karnawału, w środku zimy rozgrzeją nas egzotyczne rytmy i radosne melodie. Poznamy muzykę, przy której bawimy się od stuleci. Odwiedzimy stolice karnawału, poszukamy najciekawszych tańców i sprawdzimy, jak bawią się w różnych stronach świata.

/LUTY 2018/

W krainie niskich brzmień

kontrabas/instrumenty perkusyjne/instrument klawiszowy

Największy i najniżej brzmiący strunowy instrument smyczkowy, jedyny zbudowany zgodnie z tradycją formy dawnych wiol – kontrabas. Jak brzmi i jakie ma możliwości w porównaniu ze skrzypcami? Dlaczego jest tak ważny mimo, że stoi z tyłu orkiestry? Zastanowimy się,słuchając popisów kontrabasisty.

/MARZEC 2018/

O tańcach mazurkowych

skrzypce//obój/altówka/instrument klawiszowy// wiolonczela// flet/klarnet/instrument klawiszowy

Mazurek, to nie tylko najsłodsze polskie ciasto, to także ważny element naszej muzycznej kultury. Czym jest rytm mazurkowyi jakie wiążą się z nim tańce? Kto tworzył najbardziej znane i popularne mazurki, a także w jakich krajach zagościły na stałe? Dowiemy się, podczas przedświątecznych spotkań, nie zapominając o słodkich, wielkanocnych mazurkach!

/KWIECIEŃ 2018/

Charakterne dźwięki, czyli muzyka pełna emocji

flet/fagot/instrument klawiszowy// skrzypce//klarnet/wiolonczela/ instrument klawiszowy

Zgłębiając tajemnice muzycznych emocji, sposobu ich przekazywania, technik kompozytorskich oraz wydobywania dźwięków dowiemy się, jak wywołać dreszcze podczas koncertu i co sprawia, że określony układ dźwięków wywołuje zadumę albo radość. Czy dźwięki mają kolory i jak rozruszać słuchaczy?

/MAJ 2018/

Muzyczna podróż nad Sekwanę

skrzypce/klarnet basowy/akordeon/śpiew //klarnet, wiolonczela//gitara/akordeon/śpiew

Walczyki i poleczki wygrywane na akordeonie lub gitarze oraz kabaretowe piosenki zawiodą nas do Paryża. Podążając muzycznymi szlakami Francji poznamy tajemnicę artystycznej wolności oraz wielkich kompozytorów, których muzyka ceniona jest na całym świecie.

/CZERWIEC 2018/

Od trepaka do kozaka!

skrzypce/wiolonczela//klarnet/akordeon// flet/waltornia/instrument klawiszowy

Muzyczne kroki kierujemy w stronę Rosji. Jej muzyka jest niezwykle bogata, zarówno ta ludowa, jak i ta poważna. Odkryjmy na nowo wspaniałe brzmienia, wielkich kompozytorów, magiczny świat baletu oraz porywające wiejskie tańce. Czy wschodnie brzmienia zdołają nas zaskoczyć?