13IX Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla (Mapa ) godz.

Inauguracja 56. Sezonu Artystycznego 2019/2020

Kup bilet

Informacja ogólna

Inauguracja 56. Sezonu Artystycznego 2019/2020

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Paweł Kotla – dyrygent 
Janusz Wawrowski – skrzypce 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Kup bilet bez logowania

Program

Grażyna Bacewicz - Uwertura na orkiestrę symfoniczną
Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Hector Berlioz – Symfonia Fantastyczna Epizod z życia artysty op. 14

Opis koncertu

    Cały muzyczny świat przygotowuje się na rok 2020, w którym będziemy świętować 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tego właśnie powodu w 56. Sezonie Artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej postać wielkiego klasyka wiedeńskiego zagości wielokrotnie. Na uroczystej Inauguracji zabrzmi Koncert skrzypcowy D – dur op. 61, który wśród wybitnych pozycji repertuarowych tego gatunku z pewnością jest jednym z najczęściej wykonywanych. Dodatkowych wrażeń dostarczy możliwość wysłuchania partii solowej, która zabrzmi na skrzypcach pochodzących z pracowni mistrza lutnictwa - Antonio Stradivariego.

    Na rok 2019 przypada 110. rocznica urodzin Grażyny Bacewicz oraz 50. rocznica jej śmierci. Uwertura autorstwa polskiej kompozytorki będzie idealnym rozpoczęciem wieczoru, natomiast jego dopełnieniem będzie Symfonia fantastyczna Epizod z życia artysty, najsłynniejsze i najpopularniejsze ze wszystkich dzieł Hectora Berlioza.


JANUSZ WAWROWSKI WYKONA KONCERT NA STRADIVARIUSIE Z 1685 ROKU

    W maju 2018 pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius trafił w ręce Janusza Wawrowskiego. Drogocenny instrument kupił polski mecenas sztuki Roman Ziemian i Stephan Morgenstern, CEO FutureNet – platformy społecznościowej łączącej ludzi działających w sektorze sprzedaży bezpośredniej i branży marketingu wielopoziomowego. Fundator od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną i edukacyjną na całym świecie. Zakup Stradivariusa zrodził się z potrzeby serca i zamiłowania do muzyki, którą odkrył, będąc w szkole muzycznej. 

    Stradivarius – to jedno słowo wywołuje dreszcz podniecenia na całym świecie. Nie bez powodu. Stworzone przez słynnego lutnika dzieła warte są miliony dolarów. Instrumenty lutnicze tej klasy dają nieporównywalne z niczym brzmienie. Jest  jedno „ale” – muszą trafić w ręce wytrawnego wirtuoza. Bywają kapryśne, niczym żywy organizm i tylko duże umiejętności pozwalają wydobyć pełnię ich możliwości. Wawrowski od lat marzył o pojawieniu się w Polsce tej klasy instrumentów lutniczych, uważając, że ich brak marginalizuje polskich artystów na arenie międzynarodowej.


 
Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce, to ambasador naszej muzyki na świecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzą zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia!                                                                                                                                                   - Janusz Wawrowski

   
    Polska przed II wojną światową miała Stradivariusy. Niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy „swojego” Stradivariusa. Co więcej jest to instrument absolutnie wyjątkowy!

    Wiele szczegółów dotyczących tych skrzypiec owiane jest tajemnicą. W swej budowie wybiegają mocno ponad okres twórczości nazywany Amatiese. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Skrzypce powstały w 1685 r., w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Autentyczność skrzypiec potwierdzają certyfikaty.

/Źródło: https://www.wawrowski.com/stradivarius-1685/


Przewiń do góry

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra
ul. Piłsudskiego 60

NIP 611-00-52-886

Chcesz być cały czas z nami na bieżąco?
Zapisuj się na nasz Newsletter!