26I Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla (Mapa ) godz.

Jose Torres i Salsa Symfonicznie na Gali Nowin Jeleniogórskich

Kup bilet

Informacja ogólna

Jose Torres i Salsa Symfonicznie na Gali Nowin Jeleniogórskich

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Szymon Makowski - dyrygent
Jose Torres & Havana Dreams:
Jose Torres - gitara TRES, vocal
Filip Torres - kontrabas elektryczny
Juan Carlos Hechavarria - instrumenty perkusyjne, lead vocal
Yaremi Kordos - instrumenty perkusyjne, vocal
Miguel Fonseca - piano 
Jakub Klepczyński - puzon 
Luis Nubiola - saksofon
Emilio Padron - gitara
Osmar Pegudo - instrumenty perkusyjne
Orkiestra Symfoniczna Filharmoniii Dolnośląskiej

Program

Muzyka kubańska w symfonicznej oprawie

Bilety: 100 zł

Opis koncertu

Na miłośników niecodziennych wrażeń czeka  tradycjna muzyka kubańska w symfonicznej oprawie, czyli gorące rytmy w środku zimy. To znakomita propozycja na karnawał dla melomanów. Wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego wystąpi formacja Jose Torresa - słynnego artysty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych, pochodzącego z Kuby, od ponad 20 lat z sukcesami występującego na polskiej scenie muzycznej.Jose Torres & Havana Dreams


Jose Torres założył pierwszą w Polsce orkiestrę salsową „Jose Torres y Salsa Tropical”. Współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanam-em, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Cafe i wieloma innymi. Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem.
Repertuar prowadzonego przez Jose Torresa zespołu Havana Dreams  to kwintesencja kubańskiej muzyki tradycyjnej, znane utwory w stylu Buena Vista Social Club oraz kompozycje własne. Artyści prezentują również współczesne gatunki kubańskie jak TIMBA, mające szczególne znaczenie w kulturze współczesnej. Ich koincerty to podróże do ciepłych krajów, do ulic Hawany, gdzie słońce oraz zapach kawy i cygar nie pozostawiają cienia wątpliwości, że jesteśmy w krainie radosniej muzyki, ciepła i beztroski.
Pełen emocji program muzyki kubańskiej, w aranżacji na polsko-kubański skład zespołu Jose Torres & Havana Dreams oraz orkiestrę symfoniczną, jest owacyjnie przyjmowany przez publiczność. Nie tylko dzieki porywającym rytmom, ale także fantastycznej osobowości Jose Torresa, który jest gwarantem doskonałej zabawy i muzycznej rozrywki na najwyższym poziomie. Artysta słynie z niesamowitej spontaniczności, poczucia humoru, mnóstwa pozytywnej energii i świetnego kontaktu z publicznościąSzymon Makowski -  dyrygentAbsolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Już w trakcie studiów uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i Europie, prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak Jose Miguel Rodilla Tortajada (Murcia), Gabriel Chmura (Kraków) czy Alexander Polishchuck (Faro). Dodatkowo ukończył czteroletni kurs dyrygencki w Accademia Chigiana (Siena) pod kierunkiem Gianluigi Gelmettiego, trzykrotnie uzyskując „Diploma di Merito” oraz stypendia akademii. Potwierdzeniem nabytych umiejętności był udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach dyrygenckich – w Atenach (2010, Konkurs im. Dmitri Mitropoulosa), w 53.  Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Dyrygentów w Besançon (2013, gdzie dotarł do półfinału) oraz w konkursie im. G. Soltiego we Frankfurcie nad Menem (2015, gdzie również doszedł do etapu półfinałowego). W pierwszej połowie roku 2011 był asystentem maestro Waltera E. Gugerbauera w Operze Wrocławskiej, współpracując przy przedstawieniu Parsifal Richarda Wagnera. W tym samym roku poprowadził orkiestrę Filharmonii Poznańskiej podczas swojego koncertu dyplomowego, dyrygował także Orchestra Sinfonica di Sanremo na koncercie upamiętniającym setną rocznicę urodzin Franco Ferrary. Wśród orkiestr, z jakimi pracował samodzielnie, należy wymienić koncerty z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Muzyki Nowej w Katowicach, orkiestrami Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Krakowskiej. Szymon Makowski pracował w charakterze dyrygenta gościnnego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrze Muzycznym. Spośród zagranicznych orkiestr pracował z Orchestre Philharmonique Monte Carlo, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Orchestre National de Lorraine, Orchestre Victor Hugo Franche-Comte, Orquesta do Algarve, Sofia Festival Orchestra, Regensburg Theater oraz Orchestra della Fondazione Bulgaria Classic. Od 2016 roku pełni funkcję dyrygenta Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.


Koncert odbędzie się w ramach Gali Nowin Jeleniogórskich. W programie tego szczególnego wieczoru rozstrzygnięcie wyborów Człowieka Roku i Plebiscytu Sportowego NJ. Wydarzenie organizowane jest we wsółpracy z Nowinami Jeleniogórskimi oraz portalem nj24.pl