18V Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla (Mapa ) godz.

Koncert nadzwyczajny

Kup bilet

Informacja ogólna

Koncert nadzwyczajny

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Daniel Smith (Australia) – dyrygent
Joanna Moryc – prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program

Mikołaj Rimski-Korsakow – Suita symfoniczna Szeherezada op. 35
Anonín Dvoŕák – IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95


Bilety: 60, 50 zł

Kup bilet bez logowania

Opis koncertu



„Daniel Smith jest dyrygentem, o którym wszyscy mówią”, „Jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów”, „Już teraz nazywany nowym Karajanem”, „Wyjątkowy muzyk, wyjątkowy dyrygent. Z jednej strony prowokuje gwałtowne uczucia, tworzy muzyczną grę dla utalentowanych muzyków i budzi zapał w orkiestrze, z drugiej bardzo profesjonalny dyrygent, wyposażony w wiedzę i inteligencję, ukształtowany nie tylko przez ogromną pasję i miłość do muzyki”. To tylko niewielki przykład recenzji, ukazujących się po koncertach Daniela Smitha, młodego i jednocześnie jednego z najbardziej rozchwytywanych dyrygentów na świecie. Koncertuje on z renomowanymi zespołami i wybitnymi artystami od Japonii po Stany Zjednoczone. Z naszą orkiestrą wykona dwie niezwykle barwne kompozycje wielkich kompozytorów, uwielbiane przez publiczność na całym świecie.












Daniel Smith /Australia/ - dyrygent




Australijski dyrygent, Daniel Smith, szybko zyskał międzynarodowe uznanie. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga pod patronatem UNESCO w 2014 roku otrzymał pierwszą nagrodę, Złotą Batutę oraz Nagrodę Orkiestry, a na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Sir Georga Soltiegozostał wyróżniony drugą nagrodą. Kolejnym sukcesem Smitha było zajęcie pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Operowych im. Luigi Mancinellego wraz z nagrodą dla najlepszego według orkiestry dyrygenta w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Lutosławskiego.
Muzykalność, energia i duch Smitha wpływają na jego wyjątkowe porozumienie zarówno z muzykami, jak i z publicznością. Po bardzo udanym debiucie jako pierwszy Australijczyk dyrygujący Orkiestrą Teatru Maryjskiego, artysta zaczął być zapraszany do występów z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, włoską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai), Warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Frankfurcie (hr-Sinfonieorchester), Nową Filharmonią Japońską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Irlandii, Orkiestrą Symfoniczną z Indianapolis, Orkiestrą Filharmoniczną z Monte Carlo, Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (DR SymfoniOrkestret), Orkiestrą Symfoniczną z Göteborga (Göteborgs Symfoniker), Orchestra Sinfonica di Milano “Giuseppe Verdi”, Orkiestrą Symfoniczną Yomiuri Nippon z Tokio, Filharmonią Południowej Holandii (Philharmonie Zuidnederland) i Chorwacką Radiowo-telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną (Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije).
Daniel uczestniczył jako dyrygent w festiwalach takich jak World Expo, Stars of the White Nights, Mozarteum Festspiele, Järvi Summer Festival, Estate Musicale Chigiana, Aspen Music Festival, Sydney Olympic Arts Festival, MiTo Festival i the Proms w Krakowie.



Wyjątkowy muzyk, wyjątkowy dyrygent. Z jednej strony prowokuje gwałtowne uczucia, tworzy muzyczną grę dla utalentowanych muzyków i budzi zapał w orkiestrze, z drugiej bardzo profesjonalny dyrygent, wyposażony w wiedzę i inteligencję, ukształtowany nie tylko przez ogromną pasję i miłość do muzyki. ”
Adam Rozlach, Polskie Radio 1




Najbliższe plany Smitha obejmują debiutanckie występy z Czeską Filharmonią (Ceská filharmonie), Teatro San Carlo, Teatro Carlo Felice oraz ponowne występy z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Orchestra Sinfonica di Milano “Giuseppe Verdi”, Filharmonią Śląską i Orquestra Metropolitana de Lisboa.

Rok 2013 zaznaczył się debiutami Daniela na Festiwalu Oper Rossiniego w Pesaro i Teatrze Maryjskim, podczas których dyrygował wykonaniem opery Rossiniego Il viaggio a Reims (,,Doskonała produkcja! I Daniel Smith… wydaje się, jakby ta opera była napisana specjalnie dla niego! Wczoraj wieczorem orkiestra brzmiała znakomicie.”- Ekaterina Gudkova ).
Do sukcesu australijskiego dyrygenta przyczyniło się również doświadczenie zdobyte w Teatro dell’Opera di Roma, gdzie uczestniczył w przygotowaniu najsłynniejszych dzieł operowych, takich jak Cyrulik sewilski, Cosi fan tutte, Kawaler srebrnej róży, Dziewczyna z zachodu, Traviata, Tosca i Wozzeck (z takimi reżyserami jak Giancarlo del Monaco i Franco Zeffirelli). Daniel dyrygował także takimi utworami jak: Rycerskość wieśniacza, Gianni Schicchi, Siostra Angelica, Latający Holender i Jaskółka.
W marcu Daniel Smith założył fundację charytatywną: ,,The Daniel Smith ‘Gift of Music’ Foundation”, w ramach której osobiście kupuje bilety dla tych, którzy ze względu na złą sytuację finansową, chorobę nieuleczalną, ślepotę lub niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć w tego typu wydarzeniach muzycznych.
Daniel Smith studiował dyrygenturę pod kierunkiem mistrzów, wśród których znaleźli się Jorma Panula, Neeme Järvi, Gianluigi Gelmetti, Hugh Wolff, Peter Gülke, Imre Palló i Harry Spence Lyth. Otrzymał tytuł magistra w Konserwatorium Muzycznym w Sydney, był stypendystą Trinity College London, American Academy of Conducting w Aspen oraz Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu.

Żródło: https://www.danielsmithonline.com/pl/

Przewiń do góry

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra
ul. Piłsudskiego 60

NIP 611-00-52-886

Chcesz być cały czas z nami na bieżąco?
Zapisuj się na nasz Newsletter!