29III Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla godz.

Ludowe inspiracje - Rosja

Kup bilet

Informacja ogólna

Ludowe inspiracje - Rosja

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

ceny: 40 zł, 30 zł

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Mariusz Klimsiak – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Kup bilet bez logowania

Program

Sergiusz Prokofiew – III Koncert fortepianowy C-dur op. 26
Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36

   
Filharmonia uczestniczy w programie "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Opis koncertu

Spośród pięciu koncertów fortepianowych autorstwa Sergiusza Prokofiewa największą sławę i uznanie zyskał III Koncert fortepianowy. Odnaleźć w nim można, jakże charakterystyczną dla kompozytora – pianisty ostrą dynamikę, bogactwo ekspresji, śpiewność melodii, żywiołowość czy wreszcie mariaż różnorodnych stylistyk z elementami rosyjskiej ludowości. 

Skojarzenie IV Symfonii f – moll Piotra Czajkowskiego z V Symfonią Ludwiga van Beethovena, ze względu na zarysowany w niej motyw losu, wydaje się oczywiste. Innym nawiązaniem – tym razem do rodzimego folkloru - jest fragment rosyjskiej melodii W polie bieriozka stojała, umieszczony w IV części utworu. Kompozycja powstała w wyniku kryzysu emocjonalnego, wywołanego burzliwymi przeżyciami związanymi z nieudanym małżeństwem. Choć napisanie symfonii kosztowało kompozytora wyjątkowo dużo pracy i energii, jednak satysfakcja z efektu końcowego była ogromna. Również publiczność - choć z powodu nowatorstwa i tragicznego wydźwięku dzieła, początkowo krytyczna - z czasem pokochała ją miłością prawdziwą.   


Przewiń do góry

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra
ul. Piłsudskiego 60

NIP 611-00-52-886

Chcesz być cały czas z nami na bieżąco?
Zapisuj się na nasz Newsletter!