16III Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla (Mapa ) godz.

Mistrzowska muzyka

Kup bilet

Informacja ogólna

Mistrzowska muzyka

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent
Krzysztof Pełech - gitara
Joanna Moryc - prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program

Gioacchino Rossini - Uwertura do opery Włoszka w Algierze
Richard Harvey - Concerto Antico na gitarę i orkiestrę
Anonín Dvoŕák - VI Symfonia D - dur op. 60

Bilety: 30, 25 zł

Kup bilet bez logowania

Opis koncertu

Mistrz Gioacchino Rossini, twórca 39 oper, słynął z niezwykłych pomysłów kompozytorskich, poczucia humoru, a także prostoty i lekkości muzyki. Taka też jest Uwertura do opery Włoszka w Algierze, melodyjna i jednocześnie pełna werwy oraz żaru. Richard Harvey, angielski muzyk i kompozytor, napisał niezwykłe Concerto Antico dla Johna Williamsa - swojego australijskiego przyjaciela i jednocześnie wirtuoza gitary klasycznej. Efektowna suita, składająca się z europejskich motywów tanecznych, miała na celu nie tylko uzupełnienie repertuaru gitarowego, ale także pokazanie doskonałej techniki i umiejętności wirtuozowskich muzyka. Twórczość Anonína Dvoŕáka ma swoje korzenie w ludowej tradycji, którą jego pierwszy nauczyciel kazał pilnie studiować, natomiast główną ideą kompozytora, było stworzenie prawdziwie narodowej muzyki. W VI Symfonii styl twórcy dojrzewa i krystalizuje się. Można w niej odnaleźć mistrzowskie połączenie inspiracji czeskim folklorem muzycznym i formy, wytyczonej przez Beethovena oraz Brahmsa.Krzysztof Pełech - gitara

Krzysztof Pełech należy do elity gitarzystów klasycznych na świecie. Zapraszają go do współpracy wybitni kompozytorzy i gitarzyści, nagrywał m.in. dla BBC, ma na koncie 16 płyt. Regularnie uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Brał udział w dwudziestu jeden konkursach, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Rocznie wykonuje ok. 60 koncertów zarówno solowych jak i z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+, a także inicjatorem i szefem Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej. Od 2005 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.

Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent


Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.
W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (1990 r.), jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry. W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, następnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego.
Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 roku został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. W 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, USA, Portugalii, Meksyku, Norwegii, Belgii, Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku piętnaście nagranych płyt, w tym pięć nominowanych do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.
W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, a w roku 2013 – Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.