29XI Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla (Mapa ) godz.

W pogoni za muzycznym pięknem

Kup bilet

Informacja ogólna

W pogoni za muzycznym pięknem

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

ceny: 30 zł, 25 zł

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Aleksander Gref – dyrygent 
Jacek Marcinów – skrzypce 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program

Sergiusz Prokofiew – Uwertura na tematy żydowskie op. 34a
Igor Strawiński – Koncert skrzypcowy D-dur
Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60

Kup bilet bez logowania

Opis koncertu

     Główni przedstawiciele neoklasycyzmu, do których niewątpliwie należeli Sergiusz Prokofiew oraz Igor Strawiński, poszli inną drogą niż poprzedzający ich kompozytorzy epoki romantyzmu, których głównym celem była gra na emocjach słuchaczy. Dla obu muzyka miała być piękna sama w sobie - pozbawiona programu lecz posiadająca jasną formę, genialną harmonię i  mistrzowską instrumentację.

     Uwertura na tematy żydowskie powstała na zamówienie kameralnego zespołu podczas podróży Sergiusza Prokofiewa do Stanów Zjednoczonych,. Dopiero po długich namowach kompozytor zgodził się przygotować jej orkiestrową wersję. Ta, choć zdecydowanie rzadziej wykonywana od oryginału, z pewnością stanie się interesującym wstępem do Koncertu skrzypcowego D-dur, napisanego przez Igora Strawińskiego dla Samuela Dushkina, amerykańskiego skrzypka żydowskiego pochodzenia. 

     Neoklasyczne poszukiwanie muzycznego piękna nawiązywało bezpośrednio do dzieł takich Mistrzów, jak Ludwig van Beethoven.  Jego IV Symfonia została nazwana przez RobertaSchumanna „smukłą dziewczyną grecką pomiędzy olbrzymami północnego kraju”. Miało to podkreślić jej niezwykłą lekkość, w porównaniu do beethovenowskiej III i V symfonii. Dzieło Ludwiga van Beethovena zostało wybrane do repertuaru koncertowego przez uczestników zeszłorocznej edycji Programu Instytutu Muzyki i Tańca Filharmonia, ostrożnie wciąga!


Przewiń do góry

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra
ul. Piłsudskiego 60

NIP 611-00-52-886

Chcesz być cały czas z nami na bieżąco?
Zapisuj się na nasz Newsletter!