Instytut Kultury
www.umwd.pl

Zespoły kameralne

Jelonka Brass-Band

pppp

Skład:
Paweł Juryś – trąbka
Jędrzej Tomczyk – trąbka
Małgorzata Suchowierzch – waltornia
Wojciech Fijak – puzon
Artur Nowak – tuba

Pomysł założenia zespołu w oparciu o instrumenty dęte blaszane narodził się w głowie jednego z muzyków Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze już w 2003 roku. Artur Nowak zakładając nasz Brass zrealizował swoje ogromne marzenie. Zadawał sobie wcześniej pytanie: Dlaczego w innych większych ośrodkach w kraju mogą istnieć tego typu zespoły, a na naszym terenie nie ma muzyków koncertujących w takim składzie? To pytanie zadane przez inicjatora całego przedsięwzięcia było kluczowe. Artur- tubista postanowił znaleźć muzyków do swojego zespołu. Po długich wahaniach wybrał czterech utalentowanych, młodych, pełnych zapału, grających z pasji ludzi. Są to kolejno Małgorzata Suchowierzch- waltornia, Paweł Juryś- trąbka, Jędrzej Tomczyk- trąbka, Wojciech Fijak - puzon. Ten skład jest niezmienny od 5 lat. Muzycy doskonale się razem zgrali, uzupełniają się perfekcyjnie.

Nasz zespół prezentuje niemalże każdy rodzaj muzyki. Nie są nam obce utwory czysto klasyczne. W naszym repertuarze posiadamy bowiem sztandarowe utwory epoki renesansu, baroku, czy klasycyzmu. Arie, sonaty, czy ronda opracowywane są specjalnie na skład instrumentalny, w jakim gramy. Bach, Haendel, czy Mozart- tych geniuszy nie trzeba przedstawiać. Jelonka Brass Band z przyjemnością zasiada przed pulpitami, na których widnieją nuty wspomnianych mistrzów. Co poza klasyką? Oczywiście jak sama nazwa zespołu wskazuje, jesteśmy brassem. Największą część naszego repertuaru zajmują pozycje bardziej lekkie, swobodne, łatwe do odbioru przez słuchaczy jednym słowem rozrywkowe. Z wielkim zapałem i uśmiechem na ustach gramy sztandarowe pozycje rozrywkowej muzyki hiszpańskiej, angielskiej, czy brazylijskiej. Jelonka Brass Band ciągle się rozwija, ostatnio do naszej gry wpowadziliśmy odrobinę swingu i jazzu. Bo jak tu nie swingować, kiedy gra się Entertainer, Black Boton, Esmeraldę, czy Viva Brasil?

Dziś po kilku latach, kiedy nasz repertuar przekracza kilka godzin grania jesteśmy z siebie dumni, bo pomimo, jak to bywa w zespołach sporadycznych sprzeczek, przetrwaliśmy. Dziś możemy powiedzieć otwarcie, jesteśmy zespołem o pełnym repertuarze, mamy spore doświadczenia, poprzez liczne koncerty nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Czechach. Nawiązujemy coraz to nowe znajomości, rozwijamy swój marketing, chcemy, aby było o nas coraz głośniej.

 

A Quattro
Skład:
Marta Jędruch – I skrzypce
Irena Mowlian – Cichoń – II skrzypce
Barbara Pukalska – altówka
Małgorzata Golian – wiolonczela
Andrzej Zwarycz – klarnet

Zespół powstał w 1989 r. Z czasem pierwotny skład (kwartet) poszerzono do sześciu osób. Obecnie zespół pracuje w składzie pięcioosobowym, kwartet smyczkowy z klarnetem. Członkowie zespołu są muzykami Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Repertuar zespołu obejmuje dzieła kameralne od baroku do współczesności, od miniatur po kwintety. Zespół koncertował w Polsce, w Niemczech i w Czechach.

 

 

Kwartet smyczkowy

Skład:
Ewa Antosik - skrzypce
Danuta Nowik - skrzypce
Bozena Wasiucionek - altówka
Maria Koralewska - wiolonczela

Bogaty i różnorodny repertuar zespołu obejmuje utwory wielkich klasyków oraz kompozytorów muzyki współczesnej a także kolędy w opracowaniu przygotowanym specjalnie na potrzeby zespołu. Muzycy najchętniej sięgają po dzieła W. A. Mozarta, L.van Beethovena, F.Schuberta E.Griega, R.Schumanna, M.Ravela, D.Szostakowicza, H.Góreckiego, A.Piazzolli

 

Z zespołem współpracuje ceniony pianista K.Gotartowski dzięki temu ofertę koncertową zespołu wzbogacają duety i tria fortepianowe.
 

Grupa Semplice

Skład:
Robert Wróblewski – akordeon
Witold Pelc – klarnet, saksofon sopranowy
Marek Mikulski – gitara klasyczna
Tomasz Pierzchniak – kontrabas

Grupa Semplice powstała w 2003 roku z inicjatywy gitarzysty Łukasza Pietrzaka. Początkowo zespół funkcjonował jako trio (w dorobku płyta CD), ale z czasem został wzbogacony o brzmienie kontrabasu. Zespół oprócz autonomicznej działalności brał również udział we wspólnych projektach m. in. z aktorką Honoratą Magdeczko-Capote, wokalistkami Małgorzatą Przybysz, Anną Patrys, Aleksandrą Osiecką czy kabaretem Paka.

Repertuar zespołu stanowią przede wszystkim kompozycje muzyki latynoamerykańskiej (Astor Piazzolla, Antonio Carlos Jobim), bałkańskiej, francuskiej oraz standardy muzyki jazzowej i filmowej. Wszystkie utwory to opracowania autorskie wykorzystujące w dużej mierze element improwizacji.