Opis alternatywny uzytkownicy/piotr.przybyla@filharmonia.jgora.pl/Agata-i-Łukasz-Długosz.jpg






Koncert symfoniczny pt.
ODKRYCIA
20 sierpnia (piątek) w Jeleniej Górze w Filharmonii Dolnośląskiej - godz. 19:00
oraz 21 sierpnia (sobota) w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, godz. 19:00.

Wykonawcy
Agata Kielar-Długosz – flet
Łukasz Długosz – flet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Łukasz Meyger – dyrygent

Program
Ignacy Jan Paderewski – Suita G-dur na orkiestrę smyczkową
Joanna Bruzdowicz – Rapsodia na dwa flety i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka

Sierpniowy Koncert Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze nieprzypadkowo nosi tytuł Odkrycia. Tego wieczoru na naszej estradzie zabrzmią trzy odmienne tematycznie i stylistycznie kompozycje, jednak ich wspólnym mianownikiem jest właśnie to jedno słowo - odkrycia. Postaci Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego patrioty i męża stanu nie trzeba przedstawiać. Jak nikt na całym świecie promował sprawę polską łącząc umiejętności dyplomatyczne z muzyką. Ciekawostką jest, że jego Suita G – dur na orkiestrę smyczkową w dalszym ciągu pozostaje niemal nieznana. Niedokończone przez autora dzieło wydano dopiero w roku 1997.
III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka powstała po tym, jak Felix Mendelssohn-Bartholdy odkrył piękno wrażeń, które chłonął podczas swej podróży po Szkocji w roku 1829. Dojrzewające długo dzieło stało się dźwiękową opowieścią i swoistymi zapiskami wspomnienie autora.
Interesującym dopełnieniem całości koncertu będzie współczesne odkrycie, światowe prawykonanie kompozycji przygotowanej na zamówienie naszej Filharmonii przez artystkę światowego formatu, polską kompozytorkę – Joannę Bruzdowicz. Światowe prawykonanie Rapsodii na dwa flety i orkiestrę symfoniczną odkryjemy prowadzeni przez małżeński duet solistów - Agatę Kielar-Długosz i Łukasza Długosza.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.