Szanowni Państwo!

Audycje umuzykalniające Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze od lat wychodzą naprzeciw potrzebom edukacyjnym dzieci i młodzieży naszego regionu. To dla nas ogromna radość, móc odwiedzać poszczególne placówki – przedszkola, szkoły podstawowe, licea a także placówki opiekuńczo-wychowawcze. W końcu zabieramy ze sobą muzykę – gatunek sztuki, bez którego naprawdę ciężko żyć. Podczas ogólnokrajowego zamknięcia, spowodowanego pandemią COVID – 19, z pewnością zauważyła to spora część populacji. My jednak doskonale wiemy, że muzyka to nie tylko rozrywka. Nauka już dawno udowodniła niebagatelny wpływ muzyki na rozwój ludzkiego umysłu – z radością chcemy brać udział w tym wspaniałym procesie. 
W przeszło 250 placówkach, z którymi od lat współpracujemy, rok szkolny 2020-2021 zaczął się normalnie. Wszędzie jednak rozpoczęło się praktyczne rozwijanie możliwości bezpiecznego przekazywania wiedzy i poszukiwanie nowych form nauczania.  Mając na uwadze istotę misji edukacyjnej i jednocześnie wychodząc naprzeciw konieczności zachowania zasad zapobiegających rozprzestrzenianiu epidemii, Filharmonia Dolnośląska podjęła się przygotowania serii audycji umuzykalniających w wersji ONLINE, jako bezpiecznej alternatywy dla tradycyjnego realizowania audycji w szkołach. Od chwili gdy wyklarowały się realia nauczania, ustalamy telefonicznie warunki dostępów oraz precyzujemy możliwości poszczególnych placówek.
Stoją przed nami nowe wyzwania, ale jako ludzie sztuki jesteśmy otwarci na nowości, nie boimy się eksperymentów i zrobimy wszystko, aby nasi młodzi słuchacze mogli bez obaw brać udział w naszych audycjach. Oczywiście w placówkach przygotowanych do tego technicznie w dalszym ciągu będziemy koncertować na żywo!
Na Państwa ręce oddajemy tradycyjną listę tematów tegorocznych Audycji Umuzykalniających. Będzie ona w miarę możliwości i obowiązujących przepisów sanitarnych rozszerzana o nowe propozycje – także w wersji symfonicznej. Będziemy o nich informować na bieżąco – wszak współpracując od lat, jesteśmy w stałym kontakcie. 
Nasze kalendarium jest otwarte i elastyczne, zatem serdecznie zapraszam do kontaktu!
 
Z serdecznymi pozdrowieniami
                           

Joanna Moryc
Specjalista ds. upowszechniania muzyki, prelegent
tel. 75 75 381 68
kom. 601 548 073
e-mail: joanna.moryc@filharmonia.jgora.pl

Audycje umuzykalniające już do kupienia na platformie streamingowej w modelu VOD (wideo na życzenie) pod linkiem:


https://live.filharmonia.jgora.pl/AUDYCJE UMUZYKALNIAJĄCE DLA PRZEDSZKOLI I KLAS WCZESNOSZKOLNYCH


IX -  MUZYKA Z ZACZAROWANEGO KAPELUSZA…
obój/skrzypce/instrumenty klawiszowe
waltornia/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Bajki, bajeczki, historyjki i opowiastki – wiele już ich było, tym razem jednak będzie inaczej. Wyjątkowo się za Wami stęskniliśmy, więc na pierwszym spotkaniu -  po wyjątkowo długiej przerwie zasypiemy Was różnymi opowieściami. Nie będzie jednego scenariusza, gdyż towarzyszyć nam będzie pewien wyjątkowy kapelusz... Czym nas zaskoczy i jak ułoży się nasz inauguracyjny koncert? Jesteśmy baaaaaaaardzo ciekawi!!!
 
X - HISTORIA O CZASIE, KTÓRY W CISZY SIEDZIEĆ NIE UMIAŁ…
obój/ altówka/instrumenty klawiszowe
flet/waltornia/ instrumenty klawiszowe
Był sobie Czas…. Który ciągle się gdzieś spieszył. Nie potrafił usiedzieć w miejscu i zawsze nerwowo spoglądał na swój zegarek. Wiecznie wszystkich popędzał, wybijając niecierpliwie monotonny rytm. Pewnego dnia spotkał Tajemniczego Nieznajomego – wtedy właśnie wszystko się zmieniło, a codzienność naszego głównego bohatera stanęła na głowie! Dosłownie! Kogo spotkał Czas? Czy naprawdę choć na chwilę się zatrzymał? Czy potrafił się wyciszyć, by za chwilę jeszcze bardziej przyspieszyć? – Przekonajmy się!!!
 
XI - PŁYNIE WISŁA, PŁYNIE…
trąbka/waltornia/instrumenty klawiszowe
flet/trąbka/ instrumenty klawiszowe
Dawno, dawno temu,  dwie piękne dziewczyny – córki Beskida władcy pięknych, górzystych terenów -  wyruszyły z zamku na Baraniej Górze w niesamowitą podróż w stronę Morza Bałtyckiego. Przemierzały piękne ziemie – śląską, krakowską, sandomierską, mazowiecką i mazurską – wszędzie zachwycając się kulturą i podziwiając lud tam mieszkający. Cóż to za naród? Co je spotkało po drodze? Jak różnorodne dźwięki mogłyby usłyszeć w tym samym miejscu wieki później? Tradycyjnie w listopadzie pochylimy się nad muzyką naszej Ojczyzny, by wraz z Białką i Czarnuszką odkrywać ją wciąż od nowa!
 
XII - ŚWIĄTECZNY CZAR
skrzypce/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
flet/waltornia/instrumenty klawiszowe
Święta Bożego Narodzenia są co roku…. Po prostu są i nic tego nie zmienia… jednak przyszedł taki dzień, kiedy stało się coś strasznego… zły skrzat zaczarował świat i wszyscy wkoło zapomnieli co i jak powinni zrobić, żeby było jak co roku…. Ba! Całkowicie zapomnieli o jakimkolwiek grudniowym  świętowaniu i zdawało się, że absolutnie nic tego nie zmieni! Jedynie w starej piwnicy został tajemniczy worek z dziwną zawartością…. Czy uda nam się zdjąć zły czar i uratować Boże Narodzenie? Czy ta noc tym razem będzie aż za bardzo cicha? Nie mamy czasu, musimy razem działać!

I - RAZ I DWA I… CZYLI O ZWIERZU, CO TAŃCZYĆ NIE UMIAŁ
obój/fagot /instrumenty perkusyjne
flet/waltornia/instrumenty perkusyjne
Ciężkie życie Krocionoga, pierwsza, piąta, setna noga… jak się ruszać w rytm muzyki i nie wzbudzić tym krytyki? W tym karnawałowym szale wszyscy tańczą doskonale, lecz te rytmy to chochliki, robią zamęt wśród muzyki, ten na dwa, na trzy na cztery… pięć i sześć… takie numery! Jak się skończy rymowanka? Trzeba nam czekać styczniowego poranka, by muzycy przyjechali i muzyką opowiadali!


II - MUZYCZNY GLOBUS
flet/obój/instrumenty klawiszowe
altówka/waltornia/instrumenty klawiszowe
Pewien mały chłopiec marzył o tym, by w przyszłości zostać wielkim podróżnikiem – poznawać świat, ludzi, ich zwyczaje i kulturę. W pokoju miał masę książek i wspaniały globus, który był symbolem jego wymarzonej przyszłości. Choć nasz bohater często chorował, z radością planował niesamowite trasy… Pewnego poranka globus zeskoczył z półki i kręcąc się radośnie obudził chłopca… Co z tego wyniknie? Zapraszamy na bajkową podróż w świat!

III - Z KRAINY BAŚNI I LEGEND
skrzypce/ obój/ instrumenty klawiszowe
flet/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Pewnego ranka, gdy Śpiąca Królewna obudziła się z krótkiej drzemki nad przepięknym Jeziorem Łabędzim z radością sięgnęła po ukochaną książkę opowiadającą o przepięknej Szeherezadzie. Rozmarzona sięgnęła do swej sakiewki, by wyciągnąć słodką przekąskę, gdy nagle pod ręką poczuła dziwny przedmiot – Dziadka do orzechów… Zaraz, zaraz… czy to na pewno było właśnie tak? A może jakaś magiczna siła pomieszała nam kilka historii w jedną całość? Jak sobie z tym poradzimy? Zapraszamy do wspólnej zabawy z naszą zaskakującą muzyczną opowieścią!

IV - PRZYGODY ŻABKI SYNKOPY
puzon/waltornia/instrumenty klawiszowe
obój/puzon/instrumenty klawiszowe
W pobliżu małego jeziorka, wraz z rodzicami mieszkała Żabka Synkopa. Jej życie mijało spokojnie i beztrosko, aż do dnia olbrzymiej burzy. Szukając schronienia przed wiatrem, grzmotami i błyskawicami, mały płaz oddalił się za bardzo od domu. Wystraszona, zmoknięta i posmutniała Synkopa próbowała znaleźć drogę powrotną. Czy jej się to udało? Kogo spotkała na swojej drodze i czy była to bezpieczna podróż? Czas na opowieść, jakiej jeszcze nie było! Jak zawsze towarzyszyć nam będzie wspaniała muzyka.

V - O TRZECH TAKICH, CO MIESZKALI W WIEDNIU
skrzypce/altówka/instrumenty klawiszowe
waltornia/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Dawno, dawno temu, w przepięknym Wiedniu mieszkali trzej wspaniali kompozytorzy. Każdy z nich był inny, lecz wszyscy tak samo kochali muzykę. Mieli różne przygody i jeden cel – komponować wspaniałe melodie. Czym zadziwili Wiedeń i świat? W jaki sposób zachwycili koronowane głowy i rozruszali bale odbywające się w Pałacu Schonbrunn? Posłuchajmy opowieści o trzech takich, co mieszkali w Wiedniu.

VI - MUZYKA NA SZELKACH I W KRÓTKICH SPODENKACH
waltornia/gitara/instrumenty klawiszowe
obój/gitara/instrumenty klawiszowe
Kolejny sezon muzycznych spotkań dobiega końca! Razem z dźwiękami, które dzielnie towarzyszyły nam przez cały rok wyruszamy na wakacje. Zakładamy krótkie spodenki i biegniemy na podwórko – w końcu wakacje to czas odpoczynku, ale i radosnych psotek. Nie zapomnimy także o tańcach, bo tanecznym krokiem najlepiej rozpocząć wyczekiwany odpoczynek. Dajmy się porwać lekkim, wpadającym w ucho melodiom i bawmy się tak, by mieć co wspominać podczas szalonych wojaży!


AUDYCJE UMUZYKALNIJĄCE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPOSTAWOWYCH


IX - KONCERT ŻYCZEŃ
obój/skrzypce/instrumenty klawiszowe
waltornia/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Znów mamy wrzesień, jednak ten rok i minione wakacje były inne niż dotąd. Dziwny czas kwarantanny oraz miesiące spędzone w domach sprawiły, że wszyscy tęskniliśmy za spotkaniami, wspólną nauką oraz koncertami. Chcemy je rozpocząć wyjątkowo, przedstawiając Wam utwory, które są dla nas ważne, które uwielbiamy, albo takie, które wszyscy znają - ale w zupełnie innej wersji. Każdy z nich ma wyjątkową historię, melodie czy klimat. Każdy niesie za sobą wyjątkowe emocje – koniecznie chcemy się nimi z Wami podzielić!!!

X - NA CÓŻ NAM MUZYKA?
obój/ altówka/instrumenty klawiszowe
flet/waltornia/ instrumenty klawiszowe
Muzyka… czym właściwie ona jest i w jakim celu właściwie powstaje? Niektórzy mówią, że to zbytek i strata czasu – inni, że gdy jest dobra, potrafi uprzyjemnić życie – ale tak właściwie do niczego konkretnego się nie nadaje… Czy aby na pewno? Dziś chcemy porozmawiać o tym, do czego służyła dawniej i jaką rolę pełni obecnie. Jak się zmieniało podejście do tej najmniej namacalnej ze sztuk i czy naprawdę świat mógłby istnieć bez dźwięków muzyki? Będziemy słuchać i rozmawiać… poznając przy okazji niektóre z muzycznych tajemnic.

XI - OJCZYZNO MA….
trąbka/ waltornia/instrumenty klawiszowe
flet/trąbka/ instrumenty klawiszowe
Muzyka świata jest fascynująca, jednak polska muzyka także potrafi zaskakiwać i niejednego z nas zauroczyć. W listopadzie tradycyjnie już pochylimy się nad muzyką najbliższą naszemu sercu, poznamy różne oblicza patriotyzmu, różne rytmy i melodie, a także porozmawiamy o kulturze – jako niesamowitym kluczu do przetrwania kryzysów i źródle siły, która dała wolność naszemu narodowi!

XII - NIE TAK BARDZO CICHA NOC…
skrzypce/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
flet/waltornia/instrumenty klawiszowe
Choinka, prezenty, pierogi, makowiec i kolędy – to słowa, które sprawiają, że grudzień staje się najcieplejszym z pośród 12 miesięcy a wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli czekają na ten najpiękniejszy dzień w roku… Cóż takiego w sobie ma ta cicha noc? Zaśpiewamy, zagramy i wspólnie odkryjemy tę ukrytą magię.

I - MUZYKA – SZALEŃSTWO I PASJA
obój/fagot /instrumenty perkusyjne
flet/waltornia/instrumenty perkusyjne
Świat dźwięków i rytmów jest nieprzebrany. Jako muzycy wiemy o tym doskonale i przedstawiając kolejne melodie chętnie opowiemy o szalonych pomysłach, zaskakujących rozwiązaniach czy rytmach… W karnawałowym czasie nie może zabraknąć dobrej zabawy i rozrywkowych rytmów – zatem i o tańcach nieco wspomnimy i eksperymenty muzyczne zaliczymy!


II - MUZYKA ŚWIATA – CZYLI JAK BYĆ ŚWIATOWYM, NIE RUSZAJĄC SIĘ Z MIEJSCA
flet/obój/instrumenty klawiszowe
altówka/waltornia/instrumenty klawiszowe
Podróże kształcą - rozszerzają horyzonty, dają porównanie, sprawiają, że rozumiemy bardziej innych, ale także samych siebie. Świat muzyki jest także wielką podróżą. W zależności od szerokości geograficznej rytmy i melodie potrafią konkretnie się zmieniać. Zapraszamy na szaloną podróż – z dźwiękami przez świat. Jakie są różnice i czy znajdziemy podobieństwa? Muzycznie zajrzymy tu i tam, zaskakując Was nie jedną niespodzianką!

III - MAGIA MUZYKI BALETOWEJ
skrzypce/obój/ instrumenty klawiszowe
flet/wiolonczela/instrumenty klawiszowe
Tematy z muzyki baletowej należą do grupy
najbardziej rozpoznawalnych motywów muzyki klasycznej. Łatwo wpadające w ucho i zapadające w pamięć budują określony nastrój i automatycznie kojarzą się z pewnymi scenami. Skąd się wzięła prawdziwa magia utworów z tego typu spektakli? Jakie znamy tytuły, kto je tworzył i za co tak naprawdę je kochamy? Odpowiedzi poszukamy wśród dźwięków najsłynniejszych dzieł baletowych, jesteśmy przekonani, że niektóre z nich okażą się prawdziwym zaskoczeniem.

IV -POGODNA MUZYKA
puzon/waltornia/instrumenty klawiszowe
obój/puzon/instrumenty klawiszowe
Co wspólnego ze sobą mają muzyka i pogoda? Okazuje się, że bardzo wiele! Tym razem pokażemy Wam świat natury malowanej dźwiękiem. Usłyszymy przyrodę, a przede wszystkim odgłosy charakterystyczne dla różnych pór roku i zjawisk atmosferycznych z nimi związanych – grzmoty, krople deszczu, szum wiatru to tylko niektóre z nich. Czy można je wyczarować za pomocą instrumentów? Oczywiście, przecież kompozytorzy od wieków zachwycają się otaczającym nas światem. Owa fascynacja znajduje swoje odbicie w wielu utworach – część z nich usłyszymy podczas wiosennego spotkania.

V - MAGICZNE OGRODY PAŁACU SCHONBRUNN
skrzypce/altówka/instrumenty klawiszowe
waltornia/klarnet/instrumenty klawiszowe
W maju odwiedzimy stolicę Austrii, czyli Wiedeń! To właśnie tu, ponad 200 lat temu żyli trzej wybitni kompozytorzy: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Ludwig van Beethoven. Sprawdzimy, co naszych bohaterów łączyło, a co dzieliło. Posłuchamy melodii granych w Operze Wiedeńskiej, weźmiemy udział we wspaniałym balu w Pałacu Schonbrunn, odwiedzimy Księżniczkę Sisi, a na koniec czeka nas spacer po pałacowych ogrodach. Naszej wycieczce dodatkowego uroku dodadzą kompozycje trzech klasyków wiedeńskich.

VI - JODŁUJĄCE MELODIE
waltornia/gitara/instrumenty klawiszowe
obój/gitara/instrumenty klawiszowe
Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy wakacji. W myślach pakujemy walizki, planujemy wyjazdy… Ale urlopowy nastrój możemy zbudować już teraz. Jak? Oczywiście z pomocą muzyki i śpiewów. Odwiedzimy regiony Bawarii i Tyrolu, gdzie porwą nas marszowe melodie i tradycyjne tyrolskie śpiewy, czyli jodłowanie. Wspólnie zasiądziemy do biesiadnego stołu, a na koniec wszyscy, z wesołymi pieśniami na ustach, udamy się na zasłużony odpoczynek!