20VIII Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla (Mapa ) godz.

ODKRYCIA

Kup bilet

Informacja ogólna

ODKRYCIA

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Agata Kielar-Długosz – flet
Łukasz Długosz – flet                                                
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Łukasz Meyger – dyrygent

Program

Ignacy Jan Paderewski – Suita G-dur na orkiestrę smyczkową
Joanna Bruzdowicz – Rapsodia na dwa flety i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka

Opis koncertu

Sierpniowy Koncert Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze nieprzypadkowo nosi tytuł Odkrycia. Tego wieczoru na naszej estradzie zabrzmią trzy odmienne tematycznie i stylistycznie kompozycje, jednak ich wspólnym mianownikiem jest właśnie to jedno słowo - odkrycia. Postaci Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego patrioty i męża stanu nie trzeba przedstawiać. Jak nikt na całym świecie promował sprawę polską łącząc umiejętności dyplomatyczne z muzyką. Ciekawostką jest, że jego Suita G – dur na orkiestrę smyczkową w dalszym ciągu pozostaje niemal nieznana. Niedokończone przez autora dzieło wydano dopiero w roku 1997.
III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka powstała po tym, jak Felix Mendelssohn-Bartholdy odkrył piękno wrażeń, które chłonął podczas swej podróży po Szkocji w roku 1829. Dojrzewające długo dzieło stało się dźwiękową opowieścią i swoistymi zapiskami wspomnienie autora.
Interesującym dopełnieniem całości koncertu będzie współczesne odkrycie, światowe prawykonanie kompozycji przygotowanej na zamówienie naszej Filharmonii przez artystkę światowego formatu, polską kompozytorkę – Joannę Bruzdowicz. Światowe prawykonanie Rapsodii na dwa flety i orkiestrę symfoniczną odkryjemy prowadzeni przez małżeński duet solistów - Agatę Kielar-Długosz i Łukasza Długosza.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Dofinansowano ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


Przewiń do góry

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra
ul. Piłsudskiego 60

NIP 611-00-52-886

Chcesz być cały czas z nami na bieżąco?
Zapisuj się na nasz Newsletter!