19I Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla godz.

Artysta - Rezydent Muzyka pełna inspiracji

Kup bilet

Informacja ogólna

Artysta - Rezydent Muzyka pełna inspiracji

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Aleksander Gref – dyrygent
Paweł Kowalski – fortepian
Sepia Ensemble w składzie:
Olga Winkowska – skrzypce
Paulina Kończal – obój
Piotr Banyś– puzon
Anna Szmatoła – wiolonczela
Tomasz Sośniak – fortepian
Joanna Moryc – prowadzenie  
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program

Tomasz Citak – Sinfonia concertante na skrzypce, obój, puzon, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę (prawykonanie)
Maurice Ravel – Koncert fortepianowy G-dur
Jean Sibelius – III Symfonia op. 52

Bilety: 30 zł, 25 zł

Opis koncertu

Niewątpliwą inspiracją do powstania Koncertu fortepianowego G - dur była dla Maurice Ravela podróż do Stanów Zjednoczonych. Autor, zafascynowany klimatem muzyki jazzowej stworzył utwór utrzymany w duchu koncertów Mozarta i Saint-Saënsa i jednocześnie będący w przeciwieństwie do cięższych form klasycznych.
Całość ma pogodny, wesoły i błyskotliwy charakter. Muzyka przesiąknięta jest specyfiką jazzu, a zestawienie prostych i wirtuozowskich elementów nadaje całości blasku. W jego twórczości III Symfonia Jeana Sibeliusa była przełomem. W przeciwieństwie do pierwszych dwóch - romantycznych i patriotycznych dzieł, ta kieruje
się niemal w stronę klasycyzmu w stylu Beethovena. Napisana podczas podróży do Wielkiej Brytanii, zwana jest czasem Angielską i ma w sobie ślady wpływu muzyki europejskiej. Tego wieczoru pierwszy raz zabrzmi Sinfonia concertante, autorstwa Tomasza Citaka, polskiego kompozytora młodego pokolenia. Każde prawykonanie wiąże się z nutką ekscytacji oraz pewną dozą niepewności. To bardzo inspirujące, gdy wizja artysty spotyka się ze słuchaczem i jego oczekiwaniami.








Paweł Kowalski - fortepian




Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio Mozart w Saragossie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im.Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago; brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Concentus Moravie, w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Dusznikach Zdroju, Antoninie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Kwartet Śląski i Jego Goście i innych.

Paweł Kowalski koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Paweł Kowalski był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

"... w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego Koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem..."
Witold Lutosławski

"Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo "moje" wykonanie tego Koncertu ..."
Wojciech Kilar




Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną
~Andrzej Panufnik






Sepia Ensamble to zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W sezonie 2017/2018 został objęty przez Filharmonię Dolnośląską programem „Artysta-rezydent” Instytutu Muzyki i Tańca. Powstał w 2012 roku w Poznaniu z inicjatywy Artura Kroschela i Rafała Zapały, pełniących funkcję kierowników artystycznych. W jego skład wchodzą muzycy, których łączy szczególna pasja wykonywania muzyki najnowszej. Zespół tworzą muzycy-soliści występujący w rozmaitych konfiguracjach, od solowych do dużych składów ensemblowych. Do tej pory zespół zrealizował wiele projektów, m.in. dwukrotnie wystąpił podczas Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej Musicacoustica-Beijing w Pekinie, organizował koncerty z okazji Roku Cage’a, od 2013 roku pełni rolę zespołu-rezydenta Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, a od 2014 realizuje projekt artystyczny Zooming, cykl koncertów poświęconych współczesnej muzyce poszczególnych krajów (Estonia, Luksemburg, Irlandia). Grupa koncertowała wielokrotnie podczas Międzynarodowego Forum Kompozytorów w Poznaniu, jak również: Estonian Music Days w Tallinnie, Randfestspiele Zepernick w Berlinie-Zepernicku, Hugh Lane Gallery w Dublinie, w Studiu im. W Lutosławskiego w Warszawie, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Zespół koncertuje w wielu instytucjach kulturalnych, jak również wypełnia nową muzyką niestandardowe miejsca, często poszerzając akustyczne brzmienia o środki elektroniczne. Sepia Ensemble wykonuje utwory polskich kompozytorów, cały czas powiększając także swój repertuar o partytury szczególnie interesujących twórców ze świata. Indywidualnie muzycy Sepii uczestniczą też w wielu festiwalach, m.in. Edinburg Festival, Warszawska Jesień, Festiwal „Łańcuch”, Marathon V-Festival for Young Contemporary Music w Wiedniu, Wratislavia Cantans, Świętokrzyskie Dni Muzyki - Muzyka z Prądem, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Transatlantyk, a część z nich była także członkami I, Culture Orchestra. Zespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble jest związany z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Olga Winkowska – skrzypaczka, absolwentka prof. Bartosza Bryły i as. Agaty Szymczewskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje w Filharmonii Poznańskiej (aktualnie na stanowisku solisty). Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. A Januszajtis (Gdańsk, 2001 i 2003), IV Międzynarodowego Konkursu im. G. Ph. Telemanna (Poznań, 2003), II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowym im. H.W.Ernsta i K. Szymanowskiego (Wrocław, 2009), VIII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Jahnkego (Poznań, 2009), Międzynarodowego Konkursu "Don Vincenzo Vitti" we Włoszech - solo i zespół kameralny (2013). W 2014 wyróżniona stypendium "I, Culture".

Paulina Kończal – oboistka orkiestry Janáčkova filharmonie Ostrava. Była członkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Filharmonii Poznańskiej. Współpracuje m.in. z Polish Art Philharmony, AUKSO, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej. Trzykrotnie zakwalifikowana i uczestniczka International Oboe Competition of Japan, jak również Muri Competition 2013 (Szwajcaria) oraz Prague Spring 





Competition 2014 (Czechy). Laureatka m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Ohrid Pearls (Macedonia), I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, półfinalistką 14th „G. Dima” International Music Competition w Klużu-Napoce (Rumunia). Jako solistka współpracowała z Christopherem Hogwoodem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Jurkiem Dybałem, Maciejem Żółtowskim i Miłoszem Kulą oraz orkiestrami Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Filharmonii Poznańskiej.

Anna Szmatoła – wiolonczelistka, absolwentka studiów licencjackich w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Laureatka nagród na międzynarodowych konkursach m.in. w Kijowie (2011), Montalto Ligure (2011), Warszawie (2011), Neapolu (2010), San Bartolomeo al Mare (2009). Stypendystka programu "Młoda Polska", Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występuje solo oraz kameralnie na różnorodnych festiwalach w Europie i Azji.

Tomasz Sośniak – pianista, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu, kameralista Katedry Perkusji oraz Instrumentów Dętych. Laureat ogólnopolskich i zagranicznych konkursów pianistycznych i kameralnych. Zdobywca m.in. II nagrody na IX Konkursie Pianistycznym Ludwik Stefański i Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Płocku (2006), I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Magnificat Lupiae w Lecce (2008), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Don Vincenzo Vitti w Castellana Grotte (2013). Współpracuje z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

                                                       Sepia Ensamble

W grudniu 2012 zespół zrealizował dwa projekty z okazji Roku Cage'a, na które złożyły się dzieła amerykańskiego artysty. W roku 2013 zespół wystąpił na dwóch koncertach podczas Festiwalu "Musicacoustica" w Pekinie.









Aleksander Gref - dyrygent




Aleksander Gref urodził się w Poznaniu. Studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Renarda Czajkowskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku. W roku 1998 został laureatem II Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Nagrodzony został dwoma nagrodami pozaregulaminowymi: za najciekawszą osobowość konkursu i pokaz mistrzowskiego kunsztu dyrygenckiego. Jako jedyny Polak zakwalifikował się do IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Sankt Petersburgu (kwiecień 2003 r.), gdzie dotarł do półfinału.
   Jest bardzo aktywnym dyrygentem w kraju i zagranicą (Niemcy, Austria, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria i Francja). Koncertował z większością polskich filharmonii (m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także Filharmonią Narodową w Warszawie, L`Ensamble orchestral de Paris, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Symphonic Orchestra Academic Capella of St. Petersburg, Symphonic Orchestra of the Theater of Opera and Ballet St. Petersburg Conservatory.

Występował na wielu festiwalach muzycznych: Wiosna Poznańska - prawykonania utworów młodych polskich kompozytorów, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej w Jeleniej Górze, Festiwal Hoffmannowski w Poznaniu, Poznański Festiwal Mozartowski, IX Leszczyński Festiwal Muzyczny w Rydzynie, VII Festiwal Kultury "Ukraińska Wiosna", Bydgoski Festiwal Muzyczny, Animi Music Festival w Warszawie i in.

   Od 1999 roku jest dyrygentem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W tym czasie pomógł przygotować ponad 30 oper, np.: "Madame Butterfly", "Aida", "Makbet", "Parsifal", "Cyganeria", "Tosca", "Czarodziejski flet", "Don Pasquale", "Poławiacze pereł", "Żydówka", "Upiór w Operze", "Rigoletto", "Otello", "Don Carlos" i in. Jako kierownik muzyczny przygotował: "Carmen", "Don Kichot", "Pan Twardowski", "Balety Drzewieckiego", "Ernani", "Fidelio", "Romeo i Julia", "Skrzypek na dachu", "Piotruś i wilki" i "Brundibar" (premiera polska).

   Od roku 2004 pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2002 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie przygotował premiery: "Wesoła Wdówka", "Zorba", "Kraina Uśmiechu" i "Wesołe kumoszki z Windsoru".
W 2001 roku zainaugurował przedstawieniem "Carmen" G. Bizeta nowo otwarty gmach operowy "Kleist Forum" we Frankfurcie nad Odrą.
W 2002 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania za osiągnięcia w dziedzinie muzyki operowej i symfonicznej.
W latach 2006-2009 pełnił funkcję kierownika orkiestry w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
W latach 2008-2013 pracował w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadził zajęcia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki i na Wydziale Wokalnym.
W 2012 roku zaproszony przez „Stołeczną Estradę” wziął udziału w projekcie multimedialnym „Wodna symfonia”. W przeciągu roku spektakl ten obejrzało w Warszawie około 700 000 widzów.
Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 300 poprowadzonych spektakli operowych, operetkowych, musicalowych i ponad 100 koncertów symfonicznych i kameralnych. W trakcie swojej kariery artystycznej miał możliwość współpracowania z takimi artystami jak: Małgorzata Walewska, Joanna Woś, Grażyna Brodzińska, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Ania Dąbrowska, Hanna Banaszak, Katarzyna Skrzynecka, Antonello Palombi, Franco Bonisolli, Charles Aznavour, Roger Waters (Pink Floyd), Waldemar Malicki, Wojciech Drabowicz, Marek Torzewski, Jacek Wójcicki, Marcin Wyrostek, Grupa Mozarta, Kuba Badach, Piotr Cugowski i in.
Jest również autorem muzyki do wielu filmów reklamowych, dokumentalnych (m.in. o Pani Premier Hannie Suchockiej, o Pani dr Wandzie Błeńskiej) i programu telewizyjnego emitowanego w TVP 1. Został wyróżniony także Nagrodą Główną na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Piosenka o Poznaniu" (listopad 2008 r.).


                                                                          
                Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Artysta - rezydent".
      Zespołem objętym rezydencją artystyczną przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze w sezonie 2017/2018 jest Sepia Ensemble


Przewiń do góry

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra
ul. Piłsudskiego 60

NIP 611-00-52-886

Chcesz być cały czas z nami na bieżąco?
Zapisuj się na nasz Newsletter!