23II Koncert symfoniczny Sala Koncertowa im. Stefana Strahla godz.

Tam gdzie kończy się słowo

Kup bilet

Informacja ogólna

Tam gdzie kończy się słowo

miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

bilet: kup bilet online

Wykonawcy

Przemysław Neumann – dyrygent
Ewa Gołubińska – skrzypce
Marta Czekańska – altówka
Joanna Moryc – prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program

Witold Maliszewski – Uwertura radosna D-dur op. 11
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 na skrzypce i altówkę
Jean Sibelius – II Symfonia D-dur op. 43

Bilety: 30 zł, 25 zł

Kup bilet bez logowania

Opis koncertu

„W muzyce szukam wyłącznie treści, ujętej w wyraźną jasną i zwartą formę. Dlatego zawsze pozostaję zwolennikiem form klasycznych…” Tak o swej muzyce wspominał Witold Maliszewski. Jego Uwertura radosna, to jeden z utworów należących do fundamentów twórczości tego mało znanego współcześnie kompozytora. Był on jednym z twórców, mających istotny wkład w rozwój polskiej symfoniki. Wolfgang Amadeus Mozart zwał muzykę „swą jedyną radością i pasją”. Wśród mnogości genialnych dzieł, jego Symfonia koncertująca Es-dur, to szczyt możliwości kompozytorskich w zakresie utworu koncertującego, gdzie altówka w pełnej harmonii uczestniczy w muzycznym dialogu ze skrzypcami. „Moja druga symfonia jest spowiedzią mej duszy” - tak o swej kompozycji, utrzymanej w neoromantycznym stylu, mówił Jean Sibelius. Tym razem, oprócz charakterystycznych elementów zapożyczonych z tradycji muzyki fińskiej, w muzyce można odnaleźć pogodne elementy, powstałe pod wrażeniem piękna słonecznej Italii.


















Ewa Gołubińska - skrzypce

Absolwentka Szkoly  Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze. Ukończyla studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem st. wykł. Malgorzaty Szadowiak. Swoją grę doskonaliła w Królewskim Konserwatorium w Liege w klasie skrzypiec Karena Aroutiouniana. Studiowała także na kierunku skrzypce barokowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Zbigniewa Pilcha gdzie uzyskała dyplom licencjacki. Od 2003 r. jest związana zawodowo z Filharmonia Dolnośląską w Jeleniej Górze.  Pasjonuje ją kameralistyka, w czym spełnia się grając koncerty w kraju i za jego granicami.







Marta Czekańska - altówka





Absolwentka Szkoły Muzycznej I i II st.w Jeleniej Górze. Studia wiolinistyczne odbyła na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2003 r. jest muzykiem orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Gorze. Swoje umiejętności doskonaliła na studiach podyplomowych na wydziale kameralistyki w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Ze wzgledu na zamiłowanie do altowki podjeła rowniez studia w Krolewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Leo De Neve. W 2016 r. rozpoczęła pracę jako nauczyciel gry na skrzypcach w PSM 1 st.im. Janiny Garści w Jeleniej Górze.  Z upodobaniem bierze udział w rozmaitych projektach kameralnych, głownie na terenie Dolnego Śląska. 









Przemysław Neumann - dyrygent




Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie śpiewu. W poznańskiej Akademii Muzycznej ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Opery Bałtyckiej oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Macierzysta uczelnia stała się dla Przemysława Neumanna przestrzenią realizacji wielu projektów edukacyjno-artystycznych, spośród których należy wymienić koncerty z Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta (której w latach 2009-13 był kierownikiem artystycznym), coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu czy też koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje, podczas których w jednej orkiestrze symfonicznej wystąpili wspólnie studenci oraz pedagodzy.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

Przewiń do góry

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra
ul. Piłsudskiego 60

NIP 611-00-52-886

Chcesz być cały czas z nami na bieżąco?
Zapisuj się na nasz Newsletter!