Opis alternatywny Galerie/Galerie z koncertów/2019.09.21Nabucco/Nabucco_21.09.2019_fot. Mariusz Pozorski (11).jpg

Giuseppe Verdi - Nabucco
data: 21/09/2019 godz. 18:00
miejsce: Zgorzelec, Hala Widowiskowo-Sportowa PGE Turów Arena
Wykonawcy:
Szymon Makowski – dyrygent 
Mikołaj Zalasiński – Nabucco (baryton)
Grzegorz Szostak – Zachariasz (bas)
Catarina Coresi – Abigail (sopran)
Tomasz Janczak – Ismael (tenor) 
Rafał Wróblewski – Abdallo (tenor)
Patrycjusz Sokołowski – Kapłan (baryton) 
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – Fenena (mezzosopran)
Agnieszka Tyrawska – Anna (sopran)
Chór Festiwalowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej 
Tomasz Janczak – reżyseria i inscenizacja
Andrzej Kopeć – wizualizacje 
Elżbieta M. Terlega – konferansjer

Program
Giuseppe Verdi – Nabucco

 
               Nabucco to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery  9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch. Północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota – całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka porywała publiczność do burzliwych demonstracji  patriotycznych, a przepiękne Va pensiero… stało się nieformalnym hymnem Włoch.
                W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie. Po wojnie, w maju 1983 roku dzieło wystawiła Opera Śląska, a Chór Niewolników śpiewany, zza krat podczas trwającego wciąż stanu wojennego był niezwykle przejmującym akcentem. Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.
                W ramach III Edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego zapraszamy na superwidowisko Nabucco w Hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu. Ponad 120 artystów wykona najbardziej rozpoznawalne dzieło Giuseppe Verdiego. Opera w 4 aktach zostanie zaprezentowana w pełnej formie scenicznej - z wykorzystaniem scenografii, multimediów, rekwizytów, kostiumów z epoki oraz efektów specjalnych. Zaprojektowane na potrzeby tego przedsięwzięcia: oprawa świetlna, wielkoformatowe ekranany LED oraz profesjonalne nagłośnienie, zagwarantują znakomity odbiór i niezapomniane emocje. 

                    
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego. Mecenasem wydarzenia jest Fundacja KGHM Polska Miedź. 


      

           


FOT. MARIUSZ POZORSKI