Opis alternatywny .i/files/27943.jpg

 


 

Projekt „Chóralno-Wokalne Warsztaty w Euroregionie Nysa” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 

W ramach projektu „Chóralno-Wokalne Warsztaty w Euroregionie Nysa” chór SPS Janacek z Jablonca nad Nysą oraz  chór Rosex z Liberca prowadzone przez Olgę Fröhlichová uczestniczą w warsztatach chóralno-wokalnych poświęconych czeskiemu kompozytorowi Jakubowi Janowi Rybie, którego 200 rocznice śmierci obchodziliśmy w 2015 r. W okresie od kwietnia do czerwca zostanie zrealizowanych łącznie 6 warsztatów: 4 w Jabloncu nad Nysą, a 2 w Jeleniej Górze. Chór ćwiczył samodzielnie oraz w towarzystwie dyrygenta i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. Efekty ich pracy będzie można usłyszeć 09.06.2017 w Jeleniej Górze w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 19:00 oraz 15.06.2017 w Jabloncu nad Nysą w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego o godzinie 19:00. Wystąpią również czescy soliści:

- Dana Zahrádková – sopran

- Stanislava Šinkovská – alt

- Josef Stašik – tenor

-Jaroslav patočka – bas/baryton

Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego.

Celem projektu jest również budowanie wizerunku społeczności, która interesuje się nawzajem swoją kulturą muzyczną, a także stosunkami międzyludzkimi, przełamywanie stereotypów, które są problemem wynikającym z konfliktów historycznych. Po przez wspólne warsztaty i koncerty chcemy zachęcić naszych sąsiadów, aby częściej odwiedzali nasz region i liczymy, że wzrośnie zainteresowanie korzystaniem z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych proponowanych przez większe i mniejsze miejscowości.